Podkłady podłogowe marki Korner to kompleksowa oferta najpopularniejszych na rynku rozwiązań, dostosowana do oczekiwań nawet najbardziej wymagających użytkowników
Niezależnie od typu zakładanej podłogi, czy to będą panele winylowe, klasyczne panele, czy podłoga drewniana należy pod nią zastosować odpowiedni podkład podłogowy. Dlaczego? Ta warstwa, wykonana z różnych materiałów ma za zadanie wygłuszyć podłogę, przedłużyć jej żywotność, poprawić parametry cieplne (to bardzo ważne w przypadku stosowania ogrzewania podłogowego). Podkłady podłogowe występują w wielu różnych rodzajach, które mają różne zastosowania. I tak inny podkład wybierzemy w przypadku montażu w bloku, inny do montażu w domku, również inny powinniśmy wybrać do salonu, a inny do łazienki. Wszystko bowiem zależy od tego, w jakich warunkach będzie pracować, jaka jest intensywność użytkowania pomieszczenia, czy mamy sąsiadów piętro niżej, czy chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe. Każdy z tych parametrów ma duże znaczenie. W przypadku posiadania sąsiadów piętro niżej dobrze jest wybrać taki, który posiada wysoki współczynnik wyciszenia podłogi. Do ogrzewania podłogowego poleca się podkłady o jak najniższym oporze cieplnym.
Podkład ma między innymi wyciszać pomieszczenie. W tej kwestii dobrze jest rozpatrywać parametry w kilku różnych kategoriach, ponieważ wyciszające podkłady podłogowe mają różne możliwości wyciszenia. Podkłady podłogowe w naszym sklepie posiadają określenie dwóch parametrów wyciszających – IS, czyli pochłanianie dźwięku oraz RWS, czyli wyciszenie podłogi. Pierwszy z parametrów odnosi się do dźwięku uderzenia, czyli do hałasu, który jest słyszalny w pomieszczeniu poniżej lub obok naszego mieszkania. Podkład, żeby wytłumić kroki, musi mieć co najmniej wartość IS na poziomie 14dB. Drugi parametr odnosi się natomiast do tak zwanego „stukania podłogi”, czyli odgłosu, który słyszymy w tym samym pomieszczeniu podczas kroków. Tutaj zakres określa się w procentach. Im wyższy procent, tym więcej dźwięku pochłania podłoga, a nasze kroki są cichsze. Jak widzimy to, w jakim miejscu będzie umieszczony podkład, ma znaczenie, na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę. Mieszkając w bloku, należy wybrać wyższy wskaźnik IS, natomiast do domku lub mieszkania na parterze lepiej wybrać wyższy wskaźnik RWS.
Coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania lub chłodzenia podłogowego. Jest to rozwiązanie wygodne i łatwe w używaniu na co dzień. Jednak jeśli chcemy zaoszczędzić na jednym i drugim, powinniśmy dobrać odpowiedni podkład podłogowy do ogrzewania podłogowego. Dzięki temu dużo lepiej ciepło będzie przechodzić do pomieszczenia, a warstwa izolacyjna pozwoli mu na przejście z posadzki do pokoju, jednocześnie izolując podłogę w odwrotnym kierunku. W takim przypadku powinniśmy sprawdzić parametr, jakim jest opór cieplny (R). Według norm europejskich wskaźnik ten dla całej podłogi nie powinien przekraczać 0,15m2K/W. Im niższa wartość wskaźnika w podkładzie, tym lepiej. Dobrze dobrana izolacja w postaci podkładu znacząco obniży koszty ogrzewania. Zwiększona ilość ciepła przekazana do pomieszczenia pozwoli utrzymać temperaturę nawet do 3 stopni wyższą przy tym samym poborze energii. Dzięki temu koszty ogrzewania znacząco spadną. Również zatrzymywanie ciepła w pomieszczeniu przyczynia się do redukcji kosztów.
Dobrze dobrane podkłady podłogowe to gwarancja nie tylko wolniejszego zużywania się podłogi, ale także utrzymania jej w dobrej kondycji. Po pierwsze, podkład podłogowy zabezpiecza panele przed przesuwaniem się, co ogranicza wyłamywanie zamków i uszkodzenia mechaniczne. Po drugie, podkład o odpowiedniej grubości i gęstości zabezpiecza podłogę przed odkształcaniem się i obciążeniami. Na przykład parametr DL (odporność na zginanie) pokazuje nam, jak bardzo dany podkład jest odporny na monotonną powtarzającą się czynność, jak na przykład odsuwanie fotela od komputera czy krzesła od stołu. Im wyższy wskaźnik, tym więcej razy możemy wykonać tę czynność, zanim materiał zacznie się w tym miejscu odkształcać. Inny parametr, który jest ważny w tym zakresie to CC, CS, czyli obciążenia statyczne. Jest to wartość, która oznacza jak duży nacisk stały (wywierany przez stojącą szafę, łózko czy inne meble) jest w stanie utrzymać podkład bez nadmiernego odkształcania się.
Różne podłoża mineralne, takie jak beton posiadają w sobie pewną ilość wilgoci – tak zwaną wilgoć technologiczną. Pozostaje ona związana w podłożu i z czasem może ona doprowadzić do uszkodzenia pokrycia podłogowego. Aby temu zapobiegać, stosuje się odpowiednie zabezpieczenie w postaci folii paroprzepuszczalnej. Możemy zastosować zarówno osobną warstwę, jak i wybrać podkład podłogowy z warstwą paroizolacyjną. W tym drugim przypadku należy zwrócić uwagę na parametr określony jako SD (wysokość słupa wody). Jest to wartość, która określa zdolność zatrzymywania dyfuzji pary wodnej. Według norm powinna ona mieć nie mniej niż 75m. Musimy jednak pamiętać, że przed położeniem pokrycia podłogowego należy dokładnie osuszyć wylewkę, tak, aby miała ona, jak najniższą wilgotność. W każdym innym przypadku może dochodzić do uszkodzeń paneli.
Kronospan 8100
Swiss Krono 4425 OV
Swiss Krono 4412 OV
Swiss Krono 4411 OV
Swiss Krono 4413 OV
Swiss Krono 4225 OV
Swiss Krono D3315
Swiss Krono 4418 OV
Swiss Krono 4419 OV
Swiss Krono 4433 OV
Swiss Krono U908
Swiss Krono W1100
Kronospan 6549
Kronospan 8685
Pfleiderer W2200